Vezetőként te is gyakran érzed azt, hogy káosz van körülötted? Hiába erőlködsz, hogy meglásd a rendszert abban, amit csinálsz, egyszerűen képtelen vagy rá? Túl sok minden szakadt a nyakadba. Minden beosztottad téged hív, az ügyfelek mindig veled akarnak beszélni…Szétszakadsz… Gyakorlatilag semmire sincs időd.

Sem a fejlesztésre.

Sem a bővülésre.

Sem a tervezésre.

A rád nehezedő terhek miatt kialvatlan, fáradt és enervált vagy. Minden gondolatod a cég vagy a vállalkozás körül forog. Szorongsz, stresszes vagy és félsz.

Félsz a kudarctól.

Attól, hogy egyszer összeroppansz a megannyi teher alatt. Hogy ha te kidőlsz, akkor mindennek annyi lesz.

A csúf igazság, hogy ha azon az úton mész tovább, amin eddig, akkor így is lesz. Minden, amit felépítettél úgy fog összeomlani, mint egy kártyavár. Még egyszer hangsúlyozom: csak akkor, ha azon az úton mész tovább, amin eddig.

Mit lehet tenni?

Először meg kell látnod azokat a hibákat, amelyekbe te is beleesel cégvezetőként. Csak ezután fogsz tudni a megoldásra koncentrálni.

A 4 leggyakoribb hiba, amelybe a cégvezetők beleesnek

1. Nem ismered fel időben, hogy elértél egy plafont

Kezdetben alapvetően minden vállalkozás a cégvezető képességeire és szakmai kompetenciáira épül – ami teljesen normális. Azt azonban tudni kell, hogy a vállalkozás addig tud alapvetően növekedni, amíg ezek a képességek és kompetenciák elbírják.

Vagyis: ha te ezt nem ismered fel időben, vagy eleve nem tudod, hogy a vállalkozást nem így kellene felépíteni, akkor számíthatsz néhány kellemetlen következményre. Persze honnan is tudhatnád, hiszen ezt nem tanítják meg sehol. Így viszont a vállalkozás hamarosan eléri a plafont, ahonnan nem fog tudni továbbfejlődni.

A cégvezető növekedni szeretne, de a saját kis kezével már nem tud több bábut irányítani. Ilyenkor merül fel a kétségbeesett kérdés: hogyan tovább?

2. Kivérezteted az idődet és a hatékonyságodat

A legtöbb cégvezetőnek, így talán neked is, alapvetően nincs ideje arra, amire igazán fókuszálnia kellene. Mi ennek az oka? Nem priorizál, emiatt van egy csomó pepecselős munkája, amit nem ad ki a kezéből – nem tudja, hogyan tegye, nem tudja, milyen lehetőségei vannak, például kiszervezés, vagy nem is akarja átadni az adott feladatot.

3. Csak a tűzoltásra fókuszálsz

Nem tervezel, nem tűzöl ki célokat, nem vagy körültekintő. Csak a napi megoldandó ügyeket intézed el, vagyis csak a tűzoltásra fókuszálsz. El sem hinnéd, ez milyen tipikus probléma! Ám emiatt bizony nem fogsz tudni egyről a kettőre jutni.

4. Nem készülsz fel a növekedésre

Egyre több a vásárlód, akik imádják a termékedet vagy a szolgáltatásodat. Ez szuper! Ám ennek is van egy buktatója: ha nem készülsz fel a növekedésre, akkor idővel nem fogod tudni maradéktalanul kiszolgálni az ügyfeleket. Elkezdetek csúszni a határidőkkel, jönnek a negatív visszajelzések és oda lesz a bizalom.

Hogyan lehet mindezt orvosolni?

Első lépésként mindenképp határozd meg a vállalat céljait és terveit – hosszú és rövid távon egyaránt. Sokan már ezt az alaplépést is kifelejtik, te ne tartozz közéjük! Lásd tisztán, hova akarsz eljutni, és hogyan fogod tudni ezt megvalósítani. A tervezés egyébként abban is fog tudni neked segíteni, hogy a napjaid ne a tűzoltással menjenek el.

Ám ha nem tanultál meg tervezni, ne akarj elsőre a tökéletességre törekedni. Lehet az egy összeeszkábált terv, csak legyen egy terved, egy iránymutatód, egy GPS-ed. Nyugi, idővel és gyakorlattal majd finomodni fog ez is.

Érdemes rendszerekben gondolkodnod. Az a vállalkozás a leghatékonyabb, amely nem kézi vezérelt, hanem rendszereken alapul. Persze nem szabad megfeledkezned a felelősségi körökről sem. Így a dolgozók nem hozzád fognak futni minden aprósággal, hanem az érintett felelőshöz. El sem hinnéd, mennyi időt és energiát spórolhatsz így meg magadnak!

Egyébként, ha a rendszeralapok le vannak rakva, érezhetően könnyebb:

  • az új dolgozókat beintegrálni a szervezetbe,
  • delegálni feladatokat,
  • a számonkérhetőség,
  • a teljesítményértékelés,
  • az eredmények mérése.

És nem utolsósorban végre valahára azzal fogsz tudni foglalkozni, amiért elindítottad az üzletedet, amiért létrehoztad a cégedet.

Amennyiben egy masszív alapot szeretnél készíteni a vállalkozásodnak, elengedhetetlen a teljes rendszerépítési folyamatot átvizsgálni. Ebben tudok neked segíteni. Még egy ingyenes ellenőrző listát is készítettem, amelynek címe: 7 intő jel, ami arra figyelmeztet, hogy a céged veszélyben van.

Vannak még kérdéseid?

Csak küldj egy emailt!

preloader image
Az oldal hamarosan betöltődik.
Call Now Button