A címben szereplő kérdésre egyetlen szóval megadhatnám a választ és mindenki mehetne haza.
Lehetne ez is, de akkor minek írnék róla blogbejegyzést. ? Inkább kifejtem, mert akkor Neked is hasznosabb lesz.
Klasszikus tanács, hogy tervezésnél mindig kezdd a hosszú távú céljaiddal és azokat bontsd le egyre rövidebb távú lépésekre.
Sőt még eggyel visszább lépek, hiszen mindennek az alapja, hogy megfogalmazod a küldetésedet, a Nagy Miértedet és a víziódat. Meg persze a céged alapértékeit. Hiszen ezek szabják meg a célkitűzésnek az irányát.
Ez elméletben így is van, és ha most indítasz vállalkozást, akkor kezdd is ezekkel. Azonban tapasztalataim szerint, ha elkezdek dolgozni egy már működő kisvállalkozással, akkor a fenti sorrend nem működik.
Akkor nem jó az elmélet?
Az elmélet jó, csak a legtöbb esetben egy vállalkozás nem úgy kezdi a működését, hogy küldetést, alapértékeket meg víziót fogalmaz meg magának. Nemcsak, hogy nem úgy kezdi, de a későbbiekben sem teszi ezt meg, tisztelet a ritka kivételnek.
Ugyan nem készítettem piackutatást a témában, de meggyőződésem, hogy a hazai kisvállalkozások döntő többségének nincs írott küldetése, alapértéke, víziója. Tapasztalatom az, hogy a többség sajnos azt sem tudja, hogy mi fán teremnek ezek a fogalmak.
Persze honnan tudnák, hiszen tanítani nem tanította nekik senki, a hazai vállalkozói kultúra meg még messze nem tart ott, hogy ezek széles körben ismert és alkalmazott megoldások lennének.
És akkor megérkeztünk a kiinduló kérdéshez. Akikkel én elkezdek dolgozni a vállalkozásuk fejlesztésén, azok jellemzően úsznak a napi feladatokban. Van egy rakás feladat, egy nagy feladat kupac, aminek a közepében turkálnak és próbálnak a felszínre jönni, vagy legalább valamiféle rendet tenni a kupacból. Így néz ki egy átlagos napjuk.
Ismerős?
Netán nálatok is így telnek a napok?
Frusztrál, hogy nem tudsz hosszú távon gondolkodni?
Amíg minden energiájukat a kupacban való turkálás emészti fel, addig kár is azzal foglalkozni, hogy mi van a kupacon túl. Vagyis amíg úsznak a napi problémákban, addig nem lehet velük hosszú távú célokról, meg küldetésről érdemben beszélgetni, mert az elméjüket teljesen lekötik a napi gondok.
Az első feladat megoldani, hogy hogyan tudják a napi feladatokat kategorizálni és priorizálni, tehát hogyan tudnak rendet rakni a kupacból. Ha ezt megtettük, akkor már lesz kapacitásuk hosszú távon gondolkodni.
Rend a lelke mindennek és ez a céges ügyeidre, a napi feladataidra is igaz.
Ha Te is úgy érzed, hogy minden napod úgy telik, hogy egy nagy feladatkupac közepéből próbálsz felkapaszkodni a tetejére, de ez nem nagyon sikerül, akkor ne akarj hosszú távú célokkal foglalkozni. Csak felesleges frusztrációt fog okozni, hogy nem áll rá az agyad.
Először rakj rendet, szüntesd meg a kupacot és aztán már nem fog gondot okozni a hosszú távú célkitűzés!